iCUE 4000D RGB AIRFLOW Mid-Tower Case, Black - 3x AF120 RGB ELITE Fans - iCUE Lighting Node PRO Controller - High-airflow Design
The CORSAIR 4000D RGB AIRFLOW is a mid-tower ATX case with high-airflow design, three included CORSAIR AF120 RGB ELITE fans providing exceptional cooling for your components.
Cases Color
Features
iCUE-kompatibles Produkt
Die CORSAIR iCUE-Software verwandelt Ihr gesamtes Setup in ein vollständig immersives Netzwerk mit intuitiver Steuerung.MEHR ERFAHREN
GEFORCE RTX 50 SERIES-KOMPATIBEL
Wir zeigen Ihnen die besten Produkte und erklären Ihnen die neuen Anforderungen an die GPUs der nächsten Generation, damit Sie das Beste aus Ihrem neuen System herausholen können.MEHR ERFAHREN
SKU: CC-9011240-WW
- Überblick
- Technische Daten
- Downloads
- Hilfe-Anleitungen
Technische Daten
| Case Supported | Mini-ITX | MicroATX | ATX | E-ATX (305mm x 277mm) |
|---|---|
| Case Height | 466mm |
| Case Length | 453mm |
| Case Width | 230mm |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX (305mm x 277mm) |
| Color | BLACK |
| Case Size | Mid-Tower |
| Radiator Compatibility | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Case Window | Tempered Glass |
| Compatible Liquid Coolers | H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i |
| Case Warranty | 2 Year |
| Internal 3.5" Drive Bays | 2 |
|---|---|
| Internal 2.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height | 170 |
| Maximum PSU Length | 220 |
| Case Front IO | (1x) USB 3.2 Gen Type C, (1x) USB 3.2 Gen 1 Type A, (1x) Audio in/out |
| Case Drive Bays | (x2) 3.5in (x2) 2.5in |
| Maximum GPU Length | 360 |
| Weight | 9.3kg |
| Case Expansion Slots | 7 vertical + 2 horizontal |
| Cable Routing Space | 29mm |