HS80 RGB WIRELESS Premium Gaming Headset with Spatial Audio — Carbon
- High resolution wireless connection
- Best in class microphone for exceptional clarity
- Experience sound in 3D
- Ultra comfortable headband design
- Offers wireless or wired connection via USB
Current price: 224,99 CA$
Headset Color
Carbon
Vit
Färg:
MER ATT ÖVERVÄGA
Headset Protector Case
Current price: 27,99 CA$
Features
iCUE-kompatibel produkt
Programvaran CORSAIR iCUE förvandlar hela ditt system till en enhet och skapar ett helt integrerat ekosystem med intuitiv styrning.LÄS MER
SKU: CA-9011235-NA
Current price: 224,99 CA$
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Accessories | Parts
- Guides
- Paketets innehåll
LJUDKVALITET
HÖR ALLA LJUD
Ett par specialanpassade, 50 mm stora ljudelement i neodym med hög densitet fångar upp alla ljud på ett exakt sätt och i minsta detalj med ett frekvensomfång på 20–40 000 Hz, så du hör allt från viskningar till dånande explosioner.
50 mm stora
LJUDENHETER I NEODYM
24-BIT 96 kHz
VIA TRÅDBUNDEN USB-ANSLUTNING
24-BIT 48 kHz
VIA TRÅDLÖS ANSLUTNING
KVALITET SOM HÅLLER
BÄSTA TÄNKBARA KOMFORT
Öronkåpor i lyxigt minnesskum, ett tygmaterial som andas och ett justerbart huvudband som alltid sitter rätt.

Trådlös
ROBUST TRÅDLÖS ANSLUTNING
Supersnabb SLIPSTREAM WIRELESS-teknik ger dig låg latens och kristallklart ljud, så att du hör varje skott, steg och rop när det händer.
KLART OCH TYDLIGT LJUD
HÖGKVALITATIV RUNDUPPTAGANDE MIKROFON
Återger din röst på ett kristallklart sätt, och har även ett smidigt reglage för ljud på/av och en inbyggd LED-lampa som visar när mikrofonen är avstängd.
MIKROFON PÅLJUD AV
FUNKTIONSPROFIL
TA BEFÄLET
01
REGLAGE FÖR VOLYM OCH MIKROFON PÅ KÅPAN
Gör det enkelt att justera ljudet direkt, utan att du behöver lämna spelet.
02
1 ENHET STÖDER 3 ANSLUTNINGAR
Anslut upp till tre SLIPSTREAM WIRELESS-enheter med en enda USB-mottagare och gör din trådlösa konfigurering enkel och smidig.
03
DYNAMISK RGB-BELYSNING
Anpassa dina färger, aktivera ljuseffekter som visar ljudet visuellt med mera.
04
TRÅDLÖS KOMPATIBILITET MED PS5/PS4
Anslut till din PS5/PS4 med den medföljande trådlösa USB-mottagaren.
HS80 RGB WIRELESS OCH iCUE
Programvaran CORSAIR iCUE ger dig full kontroll över ditt headset, med förinställda ljudprofiler, anpassade ljudinställningar, möjligheten att höra din egen röst i lurarna och anpassningsbar RGB-belysning.
ANPASSNINGSBARA INSTÄLLNINGAR
Tech Specs
| Headphone Model | HS80 RGB WIRELESS |
|---|---|
| Headphone Interface | USB WIRELESS RECEIVER |
| Headphone Battery Life | Up to 20 hours |
| iCUE Software | Yes |
| Headphone Drivers | 50mm |
| Headphone Type | Wireless |
| Impedance | 32k Ohms @ 1 kHz |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Headphone Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Audio Compatibility | PC;MAC;Playstation |
| Headphone Wireless Range | Up to 60ft |
| Battery Powered | YES |
| Color | GRAY |
| Audio | Dolby Atmos |
| Lighting | Yes |
|---|---|
| Platform | PC, Mac, PlayStation 4/5 |
| Model | HS80 RGB WIRELESS |
| Detachable Microphone | No |
| Cable Length | N/A |
| Surround Sound | Yes |
| Microphone Sensitivity | -40dB (+/-3dB) |
| iCUE Software | Yes |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Weight | 0.368kg |
| Memory Type | USB WIRELESS RECEIVER |









