Corsair VOID RGB ELITE Wireless Headset, Carbon, Refurbished
Immerse yourself in the action with the CORSAIR VOID RGB ELITE Wireless, boasting custom-tuned 50mm neodymium audio drivers, comfortable microfiber mesh fabric with memory foam earpads, and a 2.4GHz wireless connection.
SKU: CA-9011201-NA-RF
- 概述
- 技術規格
- 下載
- 指南
- 包裝內容
音訊品質
驚豔的音訊
從最輕盈的腳步到如同雷鳴般的巨大爆炸,您可以透過 7.1 環繞音效巨細靡遺地聽見所有聲音,所有一切皆歸功於經客製化調校的優質 50mm 高密度釹製音訊驅動程式以及 20Hz-30,000Hz 的擴大頻率範圍。
優質音訊
舒適
完全舒適
採用透氣超細纖維網狀織物和毛絨記憶海綿耳墊,長時間遊戲依然能夠保有持久舒適。
材料
連接能力
低延遲 2.4GHZ 無線
遊戲無線範圍最高可達 40 英尺,並且擁有長達 16 小時的電池續航力。
特點
準備戰鬥
01
耐用性
使用鋁軛的耐用結構,專為長年征戰遊戲戰場量身打造。
02
單耳音量和靜音控制
可隨時調整,不必在遊戲中分心。
03
優質全向麥克風
以優異的清晰度捕捉您的聲音,而向上翻轉靜音功能和內建 LED 靜音指示燈則可確保您知道自己何時會被聽見,以及何時會消音。
04
動態 RGB 照明
以每個耳杯上的 RGB 照明自訂外觀,提供幾乎無限的色彩和效果陣列。
可程式化
精準掌控
CORSAIR iCUE 軟體可透過預先調整的音訊設定檔、自訂均衡器設定、身歷其境的 7.1 環繞音效和側音控制,精準控制耳機。<br/><br/> 運用無限的顏色選項與動態特效,自訂每個耳杯的 RGB 燈光。將燈光與相容 CORSAIR 週邊產品同步。
技術規格
| Headphone Interface | USB WIRELESS RECEIVER |
|---|---|
| Headphone Battery Life | Up to 16 hours |
| iCUE Software | Yes |
| Headphone Drivers | 50mm |
| Headphone Type | Wireless |
| Impedance | 32k Ohms @ 1 kHz |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 20 kHz |
| Headphone Sensitivity | 107dB (+/-3dB) |
| Audio Compatibility | PC with USB port, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Internet connection (for CUE software download) |
| Headphone Wireless Range | Up to 40 feet (12m) |
| Battery Powered | Yes |
| Lighting | RGB |
|---|---|
| Detachable Microphone | No |
| Cable Length | N/A |
| Surround Sound | Yes |
| Microphone Sensitivity | -38dB (+/-3dB) |
| iCUE Software | Yes |
| Microphone Impedance | 2.0k Ohms |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Type | Unidirectional noise cancelling |
| Weight | 0.39kg |
| Memory Type | USB WIRELESS RECEIVER |
