Teclado mecânico gamer K100 RGB — CHERRY MX Speed — Preto (BE)
O incomparável teclado mecânico gamer CORSAIR K100 RGB combina um lindo design em alumínio, iluminação RGB por tecla, a poderosa tecnologia de hiperprocessamento CORSAIR AXON e os mecanismos de tecla CHERRY MX SPEED.
CHF221,53Current price: 221,53 CHF
Features
Produto compatível com o iCUE
O software CORSAIR iCUE integra todo o seu equipamento, criando um ecossistema completamente imersivo com controle intuitivo.SAIBA MAIS
SKU: CH-912A014-BE
- Visão geral
- Especificações técnicas
- Downloads
- Guias
- Conteúdo da embalagem
iCUE CONTROL WHEEL
STAY IN CONTROL
Take command over backlighting, media jogging, and more with a multi-function iCUE control wheel, fully programmable to perform custom actions in games and applications.
BRIGHTNESS
SWITCH APPLICATION
ZOOM
TRACK JOGGING
TRACK SELECT

CUSTOM MODES
BRIGHTNESS
SWITCH APPLICATION
ZOOM
TRACK JOGGING
TRACK SELECT
CUSTOM MODES

SET UP YOUR OWN CUSTOM PROFILES
Store up to 200 onboard profiles with custom macros, settings, and RGB lighting layers.
TECLAS DE MACRO
CONTROLE DE MACROS
Ganhe uma vantagem no jogo com seis teclas de macro dedicadas e totalmente programáveis para criar macros complexas e remapeamentos de teclas no software iCUE ou programe comandos especiais de streaming através do software Elgato Stream Deck.
Especificações técnicas
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
|---|---|
| Media and Volume Controls | Yes |
| Keyboard Size | Extended with macro keys |
| Wrist Rest Included | Magnetic detachable, cushioned leatherette |
| Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| On Board Memory | 8MB |
| Onboard Profiles | Up to 200 depending on complexity |
| Addtl Colored Textured Keycaps | FPS and MOBA keycap set |
| Keyboard Product Family | K100 |
| Keyboard Type Size | K100 |
| Size | Extended with macro keys |
| Spill Dust Resistant | Extended with macro keys |
| Adjustable Height | Yes |
| Wired Connectivity | 2 x USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Keyboard Connectivity | Wired |
| Keyboard Dimensions | 470mm x 166mm x 38mm |
| Keyboard Cable Material | Braided |
|---|---|
| Wrist Rest | Magnetic detachable, cushioned leatherette |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Media Controls YN | Yes |
| Media Keys | Dedicated Hotkeys, Volume Roller, iCUE Control Wheel |
| Key Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyboard Matrix | 111 Keys |
| Macro Keys | 6 |
| Key Switches | CHERRY MX SPEED |
| Keyboard Layout | BE |
| Keyboard Backlighting | RGB |
| Keyboard Warranty | 2 Year |
| Keyboard Compatibility | PC or Mac® with two USB 3.0 or 3.1 Type-A ports|Windows® 10|macOS® 10.15 or later|Internet connection for iCUE software download |
| HID Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| Weight | 1.293kg |
| USB Passthrough | USB 2.0 Type-A |







