iCUE H150i ELITE LCD Display Liquid CPU Cooler
- Premium CPU cooler with personalized LCD display
- Showcase images, animated GIFs, and system specs
- High-performance pump head with 24 RGB LEDs
- Included iCUE COMMANDER CORE controller
Kylarstorlek
Features
iCUE-kompatibel produkt
Programvaran CORSAIR iCUE förvandlar hela ditt system till en enhet och skapar ett helt integrerat ekosystem med intuitiv styrning.LÄS MER
SKU: CW-9060062-WW
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Guides
YOUR OWN PERSONALIZED LCD DASHBOARD
Upload your own animated GIFs and images or choose from numerous pre-installed screens and lighting profiles for groundbreaking system lighting and customization options.
DISPLAY SCREEN PREVIEW
LIGHTING PROFILES
BRILLIANT IPS LCD DISPLAY
Showcase your favorite animated GIF, funniest meme, your team's logo, or any images you like on a custom 2.1" IPS LCD screen with 480x480 resolution and ultra-bright 600cd/m² backlight.
HIGH-PERFORMANCE PUMP HEAD WITH RGB LED RING
Don't sacrifice performance to thermal throttling. A powerful, low-noise pump head ensures you can squeeze every last MHz out of compatible CPUs.
NEXT GENeration Fans to Elevate Your CPU Cooling
All-new CORSAIR ML RGB ELITE magnetic levitation fans with eight RGB LEDs per fan and AirGuide technology channel airflow for extreme CPU cooling performance.
ZERO RPM MODE
Zero RPM cooling profiles in CORSAIR iCUE software allow fans to stop entirely at low temperatures, eliminating fan noise.
SPLIT-FLOW COPPER COLD PLATE
An optimal cold plate design and a high-density stack of 128 micro-skived fins-per-inch provides highly efficient cooling at all loads.
LGA 1700 READY
Each ELITE LCD cooler comes complete with all the mounting hardware you need for modern platforms, including AMD AM5, AM4 and Intel LGA 1200 and LGA 1700, and installs in just minutes.
| SOCKET COMPATIBILITY | ||
|---|---|---|
| AM5, AM4, sTRX4/sTR4 | ||
| LGA 1700, 1200, 115x, 2066, 2011 | ||

FIVE YEAR WARRANTY
Tech Specs
| Product Length | 397 |
|---|---|
| Product Width | 119.6 |
| Product Height | 119.6 |
| Cooling Warranty | 5 Year |
| AMD Processors Supported | Ryzen Threadripper, Ryzen, Phenom II, Athlon II, FX, A-Series, Opteron, Sempron, Athlon 64 |
| Intel Processors Supported | Core i9, i7, i5, i3, Pentium, Celeron |
| Fan Control Method | Digital |
| Tubing Material | Black Sleeved Low-Permeation Rubber |
| Tubing Length | 380mm |
| Coldplate Dimensions | 56x56mm |
| Noise Level | 10 – 30.4 dBA |
|---|---|
| Radiator Size | 360mm |
| Cooling Socket Support | Intel 1700, 1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2066 | AMD AM5, AM4, sTRX4, sTR4 |
| Fan Dimensions | 120mm x 25mm |
| Number of Fans | 3 |
| Radiator Material | Aluminum |
| Weight | 2.61kg |
| Fan Airflow | 14.86 – 58.10 CFM |
| Fan Model | ML ELITE Series |




