VIRTUOSO RGB WIRELESS SE 高精確度電競耳機 — 青銅色 (EU)
- 高解析度無線連接
- 最佳的麥克風提供優異的清晰度
- 7.1 環繞音效讓您享受身歷其境的遊戲體驗
- 提供無線或是透過 3.5mm 或 USB 有線連接
- 動態 RGB 燈光
Features
支援 iCUE 的產品
CORSAIR iCUE 讓您的整套裝備合而為一,在直覺操控下打造完整沉浸式生態系統。瞭解更多
- 概述
- 技術規格
- 下載
- 配件 | 零件
- 指南
- 包裝內容
無瑕的音效品質
舒適至上
優質輕量結構
THREE WAYS TO CONNECT
The VIRTUOSO RGB Wireless can connect to virtually anything, however you choose to play.
Slipstream Wireless
Hyper-fast wireless connection with up to 60ft of range, using Intelligent Frequency Shift (IFS) to ensure the strongest signal.
USB WIRED
High-fidelity, 24bit/96kHz audio for the ultimate listening experience with compatible recordings.
3.5MM WIRED
Universal connection for listening to a wide variety of devices, from DACs and audio players to consoles and mobile devices.
Slipstream Wireless
Hyper-fast wireless connection with up to 60ft of range, using Intelligent Frequency Shift (IFS) to ensure the strongest signal.
USB WIRED
High-fidelity, 24bit/96kHz audio for the ultimate listening experience with compatible recordings.
3.5MM WIRED
Universal connection for listening to a wide variety of devices, from DACs and audio players to consoles and mobile devices.
BROADCAST-GRADE DETACHABLE MICROPHONE
VIRTUOSO WIRELESS RGB SE Extended Features
Standard Features
-
Smart Sleep and Wake
An internal accelerometer automatically shuts your headset off when you put it down and powers back up when you put it back on.
-
7.1 Surround Sound
Enable immersive 7.1 surround sound to put you right in the middle of the action.
-
RGB Lighting
Dynamic RGB lighting on each ear cup allows for virtually unlimited color options and customization to match any style.
-
Battery
Game in wireless mode for up to 20 hours at a time thanks to a custom, high-capacity lithium-ion battery, and keep listening while charging in USB mode.
SE Exclusive Features
-
Machined Aluminum Construction
The VIRTUOSO RGB Wireless SE adds full aluminum ear cup plates, an aluminum microphone head and connector, and aluminum accents on the wireless USB transmitter to further refine the headset’s exclusive Gunmetal styling.
-
Micro-Perforation RGB Lighting
The VIRTUOSO RGB Wireless SE uses a unique micro-perforation process to enable dynamic RGB lighting to shine through its aluminum ear cup plates, allowing for subtle lighting that also becomes virtually invisible when turned off for a seamless appearance.
-
9.5mm Broadcast-Grade Detachable Microphone
For even greater performance, a larger, 9.5mm omni-directional high-bandwidth microphone adds improved low-end response, increased sensitivity, and the best vocal clarity of any CORSAIR headset.
-
Storage Pouch Included
Whether you’re enjoying high-fidelity audio at home or on the go, keep your VIRTUOSO RGB Wireless SE in a premium, cross-stitched padded pouch sealed with a magnetic clasp.
通過 DISCORD 認證
CALL THE SHOTS
技術規格
| Headphone Model | VIRTUOSO WIRELESS SE |
|---|---|
| Headphone Interface | USB WIRELESS RECEIVER |
| Headphone Battery Life | Up to 20 hours |
| iCUE Software | Yes |
| Headphone Drivers | 50mm |
| Headphone Type | Wireless |
| Impedance | 32 Ohms @ 2.5 kHz |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Headphone Sensitivity | 109dB (+/-3dB) |
| Audio Compatibility | PC, Mac, PS5, PS4 |
| Headphone Wireless Range | Up to 60ft |
| Battery Powered | YES |
| Color | GUNMETAL |
| Audio | 7.1 Surround |
|---|---|
| Lighting | RGB |
| Model | VIRTUOSO WIRELESS SE |
| Detachable Microphone | Yes |
| Cable Length | N/A |
| Surround Sound | Yes |
| Microphone Sensitivity | -42dB (+/-2dB) |
| iCUE Software | Yes |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Weight | 0.38kg |
| Memory Type | USB WIRELESS RECEIVER |