iCUE AF140 RGB ELITE 140mm PWM 風扇(Revival 系列)
CORSAIR AF140 RGB ELITE 高效能 140mm PWM 風扇提供 PWM 控制的風扇速度,從 500 RPM 到 1,700 RPM,實現強大的冷卻、安靜運轉和明亮的 RGB 燈光。
- 90 天保固
- 不含非必要配件
Features
Revival 系列
我們正以不同的方式進行翻新,期望實現更美好的地球。瞭解更多
SKU: CO-9050155-WW-RV
- 概述
- 技術規格
- 技術規格
- 下載
- 指南
- 指南
iCUE AF140 RGB ELITE
HIGH-PERFORMANCE PWM FANS
OUR BEST PERFORMING RGB FAN
KEEP YOUR
SYSTEM COOL
The ideal cooling fans for your PC with optimal airflow at low to medium speeds.
With up to 89 CFM of airflow at peak 1,700 RPM, AF RGB ELITE Series fans deliver the perfect balance between low noise, strong static pressure, and high airflow without compromising performance.
*AF120 RGB ELITE model shown.

BRILLIANT RGB LED LIGHTING
Eight individually addressable RGB LEDs provide a brilliant backdrop in your PC build.*
*Requires iCUE lighting controller and CORSAIR iCUE software.
iCUE Lighting Node CORE controller included with AF RGB ELITE multi-fan kits.
| DIMENSIONS | CONTROL STYLE |
|---|---|
| 140 x 25mm | PWM |
| STATIC PRESSURE | AIRFLOW (MAX) |
| 0.16mm- 2.0mm-H20 | 89.0 CFM |
| RPM RANGE | NOISE LEVEL (MIN) |
| 500 - 1,700 | 5dBA |

技術規格
| Fan Airflow | 19.5 - 89.0 CFM |
|---|---|
| Fan Model | AF Series |
| Flow Type | STATIC PRESSURE |
| LINK Compatibility | RGB |
| Fan Static Pressure | 0.16 - 2.0 mm-H2O |
| Speed | 500 - 1700 RPM ±10% |
| Sound Level | 5 - 33.8 dBA |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Power Draw | 0.39A |
| Package Quantity | 1 |
| LED Color | RGB |
| Fan Size | 140mm x 25mm |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
技術規格
| Fan Airflow | 19.5 - 89.0 CFM |
|---|---|
| Fan Model | AF Series |
| Flow Type | STATIC PRESSURE |
| LINK Compatibility | RGB |
| Fan Static Pressure | 0.16 - 2.0 mm-H2O |
| Speed | 500 - 1700 RPM ±10% |
| Sound Level | 5 - 33.8 dBA |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Power Draw | 0.39A |
| Package Quantity | 1 |
| LED Color | RGB |
| Fan Size | 140mm x 25mm |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |

