VENGEANCE® RGB 32GB (2x16GB) DDR5 DRAM 5600MT/s CL36 Memory Kit — White
CORSAIR VENGEANCE RGB DDR5 memory delivers DDR5 performance, higher frequencies, and greater capacities optimized for Intel® motherboards while lighting up your PC with dynamic, individually addressable ten-zone RGB lighting.
Memory Tested Speed (Up To)
Features
iCUE Enabled Product
CORSAIR iCUE software brings your entire setup together, creating a fully immersive ecosystem with intuitive control.LEARN MORE
Memory Tested Speed Disclaimer
* Requires overclocking/PC BIOS adjustments. Maximum speed and performance depend on system components, including motherboard and CPU.
SKU: CMH32GX5M2B5600C36W
- Tech Specs
- Downloads
- Guides
- Guides
- Package Contents
Tech Specs
| Memory Size | 32GB (2 x 16GB) |
|---|---|
| Tested Latency | 36-36-36-76 |
| Tested Speed | 5600 MT/s |
| Tested Voltage | 1.25V |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Speed Rating | PC5-44800 (DDR5-5600) |
| SPD Speed | 4800MHz |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| Performance Profile | Intel XMP |
| Package Memory Format | UDIMM |
| Memory Series | VENGEANCE RGB DDR5 |
| LED Lighting | RGB |
|---|---|
| Weight | 0.15kg |
| Heat Spreader | Aluminum |
| Fan Included | No |
| Memory Color | WHITE |
| Memory Compatibility | Intel 600 Series, Intel 700 Series, Intel 800 Series |
| Memory Detail Compatibility | Intel 600 Series, Intel 700 Series, Intel 800 Series |
| Memory Type | DDR5 |
| Power Draw | Overclock PMIC |






