null
Vengeance® — 8GB Dual Channel DDR3 Memory Kit
Corsair Vengeance DDR3 memory modules are designed with overclockers in mind. Vengeance DIMMs are built using RAM specially selected for their high-performance potential. Aluminum heat spreaders help dissipate heat, and provide the aggressive look that you want in your gaming rig. As a bonus, the attractive low price of Vengeance memory will also leave lots of room in your system build budget.
SKU: CMZ8GX3M2A1600C9B
- 개요
- 기술 사양
- 다운로드
- 가이드
- 포장 내용물
기술 사양
| Memory Size | 2 x 4GB memory modules |
|---|---|
| Tested Latency | 9-9-9-24 |
| Tested Speed | 1600 |
| Tested Voltage | 1.5V |
| SPD Voltage | 1.5V |
| Speed Rating | PC3-12800 (1600MHz) |
| SPD Speed | 1333MHz |
| SPD Latency | 9-9-9-24 |
| Memory Series | VENGEANCE |
|---|---|
| Package Memory Pin | 240 |
| Weight | 0.15kg |
| Heat Spreader | VENGEANCE |
| Fan Included | No |
| Memory Color | BLUE |
| Memory Type | DDR3 |