Home / Gaming Monitors & Displays / CORSAIR XENEON FLEX 45WQHD240 45-Inch Bendab...
Out Of Stock
Best Seller
CORSAIR XENEON FLEX 45WQHD240 45-Inch Bendable Gaming Monitor, 3440 x 1440, 240Hz, 0.03ms GtG, HDR with 1000nit Peak Brightness, 1.5M:1 Contrast Ratio, 1.07 Billion Colors
  • Firmware V108 available now: Increase brightness by 33%
  • World's First Bendable OLED 21:9 Gaming Monitor
  • Adjust the monitor from completely flat to an immersive 800R
  • Anti-glare and low blue light
  • 3-Year Warranty
MORE TO CONSIDER
SKU: CM-9030001-PE
Close Icon
XENEON FLEX 45WQHD240 OLED
Bendable UltraWide Gaming Monitor
BEND THE RULES. CHANGE THE GAME.
Watch Full Video
CLICK TO BEND THE MONITOR
Monitor Icon
45"
at 21:9
Resolution Icon
RESOLUTION
3440 x 1440
Bend Icon
BEND
up to 800R
Refresh Rate Icon
240 HZ
at 0.03ms
FLAT
FLAT
Arrow Right Icon Arrow Left Icon
Drag handles to bend the monitor
">
Arrow Right Icon
Arrow Right Icon
DEVELOPED WITH LG DISPLAY OLED TECHNOLOGY
PEERLESS IMAGE QUALITY
Rotate Arrow Icon
Replay Animation
Game screenshot of Halo Infinite
OLED Technology
Other Technologies
OLED Technology
Drag Slider Icon
Other Technologies
1000nit
Peak Brightness
HIGH DYNAMIC RANGE
sRGB 100% color accuracy graph.
100%
sRGB
SUPERB COLOR ACCURACY
100%
sRGB
Experience the difference
SUPERB COLOR ACCURACY
ADAPTIVE SYNC TECHNOLOGY
AMD FreeSync and NVIDIA G-SYNC Icons
Experience the difference
ADAPTIVE SYNC TECHNOLOGY
240Hz
Refresh Rate
0.03ms
GtG Response
refreshingly smooth
240Hz
Refresh Rate
0.03ms
GtG Response
Experience a new class of high refresh rate performance, with 240Hz refresh rate and a phenomenal 0.03ms GtG response time made possible by LG OLED technology.
refreshingly smooth
With 100% sRGB
Without 100% sRGB
With 100% sRGB
Drag Slider Icon
Without 100% sRGB
With SyncTech
Without SyncTech
With SyncTech
Without SyncTech
AMD FreeSync Icon. NVIDIA G-SYNC Icon.
With 240Hz
Without 240Hz
With 240Hz
Without 240Hz
EASY ON THE EYE
Age of Empire game screenshot
XENEON FLEX
Other
Flicker free
Forza game screenshot
XENEON FLEX
Other
Anti-glare
Minecraft game screenshot
low blue light
Black front panel of display showing all connectivities
Black back panel of display showing all connectivities
INTEGRATED STAND
Keep cables and clutter in check, while putting connectivity within easy reach.
front
back
USB 3.2 ports
2
3.5mm audio output
3
Input select button
4
Removable legs
*Mounting accessories coming soon.
5
Tilt Range of 22 degrees
2x HDMI 2.1
2
Displayport 1.4
3
usb type-c
with DP alt mode
4
USB 3.2
5
usb type-c
With Upstream
PROTECTION GUARANTEED
Burn in Protection logo
BURN IN PROTECTION
Zero Dead Pixel Logo
ZERO DEAD PIXEL GUARANTEE
3 Year Warranty logo
24/7 SUPPORT AND THREE YEAR WARRANTY
Tech Specs
Native Resolution3440x1440 (21:9)
AC Adapter240W
Display TechnologyOLED
Flicker FreeYes
Display Inputs2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x USB Type-C DP Alt-Mode
Display SurfaceNon-Glare
Display Colors1.07B (10-bit RGB)
Static Contrast Ratio1,500,000:1
Peak BrightnessHDR with 1,000nit peak brightness
Color Gamut100% (sRGB), 98.5% (DCI-P3)
Response TimeGtG 0.03ms
Adaptive SyncAMD FreeSync Premium;NVIDIA G-Sync Compatible;Yes
Screen Size45"
Refresh Rate240Hz