iCUE AF140 RGB ELITE 140mm PWM Dual Fan Kit - White
CORSAIR AF140 RGB ELITE High-Performance 140mm PWM fans deliver PWM-controlled fan speeds from 500 RPM up to 1,700 RPM for powerful cooling, quiet operation, and brilliant RGB lighting.
Current price: PLN 339.00 - Original price: PLN 339.00 - 折扣: PLN 0.00
風扇顏色
黑色
已無現貨白色
已無現貨顏色:
風扇包裹數量
單包
已無現貨附 Lighting Node CORE 的兩入裝
已無現貨附 Lighting Node CORE 的兩入裝
已無現貨Fan Size
140mm x 25mm
已無現貨120mm x 25mm
已無現貨Features
支援 iCUE 的產品
CORSAIR iCUE 讓您的整套裝備合而為一,在直覺操控下打造完整沉浸式生態系統。瞭解更多
SKU: CO-9050160-WW
- 概述
- 技術規格
- 下載
- 指南
- 包裝內容
iCUE AF140 RGB ELITE
HIGH-PERFORMANCE PWM FANS
OUR BEST PERFORMING RGB FAN
KEEP YOUR
SYSTEM COOL
The ideal cooling fans for your PC with optimal airflow at low to medium speeds.
With up to 89 CFM of airflow at peak 1,700 RPM, AF RGB ELITE Series fans deliver the perfect balance between low noise, strong static pressure, and high airflow without compromising performance.
*AF120 RGB ELITE model shown.

BRILLIANT RGB LED LIGHTING
Eight individually addressable RGB LEDs provide a brilliant backdrop in your PC build.*
*Requires iCUE lighting controller and CORSAIR iCUE software.
iCUE Lighting Node CORE controller included with AF RGB ELITE multi-fan kits.
| DIMENSIONS | CONTROL STYLE |
|---|---|
| 140 x 25mm | PWM |
| STATIC PRESSURE | AIRFLOW (MAX) |
| 0.16mm- 2.0mm-H20 | 89.0 CFM |
| RPM RANGE | NOISE LEVEL (MIN) |
| 500 - 1,700 | 5dBA |

FIVE-YEAR WARRANTY
WORLD-CLASS SUPPORT
Our award-winning service means you can enjoy your gear worry-free.
技術規格
| Weight | 0.62kg |
|---|---|
| Fan Airflow | 19.5 - 89.0 CFM |
| Fan Model | AF Series |
| Flow Type | STATIC PRESSURE |
| LINK Compatibility | RGB |
| Fan Static Pressure | 0.16 - 2.0 mm-H2O |
| Speed | 500 - 1700 RPM ±10% |
| Sound Level | 5 - 33.8 dBA |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Power Draw | 0.39A |
| Package Quantity | 2 |
| LED Color | RGB |
| Fan Size | 140mm x 25mm |
| Bearing Type | Fluid Dynamic Bearing |
| Fan Warranty | 5 Year |

