CUM SĂ ÎȚI CUNOȘTI TASTATURA
SPECIFICAȚII TEHNICE
TEHNOLOGIA DE PROCESARE AXON HYPER
CONFIGURAREA TASTATURII
CONECTARE LA SONY PLAYSTATION
MODURI DE FUNCȚIONARE
PREZENTARE GENERALĂ A COMPONENTELOR HARDWARE
RESETARE LA SETĂRILE DIN FABRICĂ
MOD PLAYSTATION
MODUL BIOS
DREPTURI DE AUTOR / INFORMAȚII LEGALE
CUM SĂ ÎȚI CUNOȘTI TASTATURA
SPECIFICAȚII TEHNICE
| ARTICOL | DESCRIERE |
| Formă | 96% |
| Capac superior | Placă de aluminiu |
| Ecran LCD | 1,9” 320 x 170 IPS |
| Partea de jos | Plastic |
| Spumă fonoabsorbantă | PORON |
| Spumă pentru carcasă | Silicon |
| Suport pentru mâini | Suport magnetic pentru palmă, cu căptușeală |
| Combinație de culori | Negru |
| Capace pentru taste | PBT cu turnare dublă (versiunile BR, SP și ES sunt din ABS vopsit) |
| Iluminare din spate | Iluminare individuală cu LED-uri și programabilă pentru fiecare tastă |
| Culoarea LED-ului | RGB |
| Comutatoare cu cheie | Comutatoare cu efect Hall CORSAIR MGX Hyperdrive, pre-lubrificate |
| Conectivitate | USB 3.0 tip A |
| Matrice | Rostogolire completă a tastelor (NKRO) cu protecție 100% împotriva efectului „ghosting” |
| Rata de raportare USB | Hyper-polling de până la 8.000 Hz cu CORSAIR AXON |
| Profiluri | 5 (1 integrat, 4 pe WEB HUB) |
| Controlul mass-media | Comenzi rapide FN / Buton rotativ |
| Modul de joc | Tastă rapidă*1 |
| Reglarea luminozității | Comenzi rapide FN / Buton rotativ |
| Înălțime reglabilă | Da |
| Funcționare de tip „Plug and Play” | Da |
| Compatibilitate cu consolele | Xbox One, Xbox Series X|S, PlayStation 4, 5 |
| Cablu | 1,8 m / 6 ft, cablu detașabil împletit de tip C |
| Dimensiuni | 388 (L) x 141 (l) x 43 (H) mm |
| Greutate | 1,095 kg |
| Garanție | Doi ani – Se aplică reglementările locale |
TEHNOLOGIA DE PROCESARE AXON HYPER
CORSAIR AXON oferă o experiență de tastare puternică și receptivă, cu:
CONFIGURAREA TASTATURII
Conectarea tastaturii prin cablu USB la un port USB 3.0 de tip A sau superior disponibil pe un dispozitiv compatibil, inclusiv:
| Windows® PC | Apple Mac® |
Microsoft Xbox One* Microsoft Xbox Series X | S* |
Sony PlayStation 4** Sony PlayStation 5** |
CONECTARE LA SONY PLAYSTATION
Tastatura dispune, de asemenea, de un mod special pentru compatibilitate cu consolele Sony PlayStation 4 și 5, care poate fi activat printr-o comandă rapidă.
| SCURTĂTURĂ | FUNCȚIE | INDICAȚII |
| FN+ |
Comută la modul PlayStation | |
| FN+ |
Reveniți la modul standard |
NOTĂ: Funcțiile disponibile pot fi limitate în funcție de compatibilitatea consolei de jocuri și de aplicație.
MODURI DE FUNCȚIONARE
Tastatura dispune de două moduri de funcționare:
| FUNCȚIE | HARDWARE MOD | CORSAIR WEB HUB |
| Stocare și profiluri | 8 MB pentru mai multe profiluri | 8 MB pentru mai multe profiluri |
| Creează profiluri noi | Nu se aplică | Da |
| Creează efecte de iluminare | Nu se aplică | Da |
| Creați atribuiri de taste | Da | Da |
| Numărul maxim de straturi de iluminare | Nu se aplică | 5 |
PREZENTARE GENERALĂ A COMPONENTELOR HARDWARE
Comenzi rapide FN Indicator de iluminare
Când apăsați tasta FN, toate luminile se vor stinge temporar, cu excepția tastelor cărora le-au fost atribuite funcții secundare și macrocomenzi, ale căror iluminare de fundal va rămâne aprinsă.
Indicatorul de culoare pentru profilul utilizat în prezent va avea prioritate față de iluminarea tastelor rapide FN.
FUNCȚIA BUTONULUI MOD JOC (A)
Activează setările optimizate pentru competiții folosind butonul „Mod joc”.
Reamintire: Activează modul Joc ÎNAINTE de a începe jocul pentru a evita o întârziere de 1 secundă.
| FUNCȚIE | NOTĂ | |
| Modul implicit (Modul Joc dezactivat) |
Modul de joc dezactivat:
|
Setările implicite din fabrică |
| Modul Joc activat |
Modul de joc activat:
|
Poate fi personalizat în CORSAIR WEB HUB |
Setări de acționare hardware
Reglarea acționării (disponibilă pe ecran și în aplicație)
Pentru o precizie optimă, intervalul recomandat este de 0,3 mm – 3,6 mm. Setarea cursorului în afara intervalului recomandat poate duce la o sensibilitate mai mare și la o consistență redusă a efectului.
MODUL DE CALIBRARE MANUALĂ A COMUTATORULUI
ELGATO STREAM DECK
Odată ce software-ul Elgato este instalat și pornit pe computerul dumneavoastră, acesta se va conecta automat la tastatură și va lansa VSD, activând cele cinci taste G și tastele Elgato asociate tastaturii, toate cu funcțiile implicite corespunzătoare.
Dacă activarea nu se produce automat, puteți selecta dispozitivul dumneavoastră din meniul derulant din colțul din stânga sus.
Accesați următorul link pentru a descărca software-ul de gestionare a Stream Deck-ului integrat: https://www.elgato.com/s/downloads
COMENZI RAPIDE STANDARD
Toate funcțiile de mai jos presupun că tasta FN este ținută apăsată și că acțiunea se activează la apăsare, dacă nu se specifică altfel.
Comenzi rapide implicite pentru funcții, cu pictograme afișate.
| SCURTĂTURĂ | FUNCȚIE |
| FN + F1 | Tasta Scroll Lock |
| FN + F2 | Profil |
| FN + F3 | Scădere luminozitate |
| FN + F4 | Mărește luminozitatea |
| FN + F5 | Oprește melodia |
| FN + F6 | Piesa anterioară |
| FN + F7 | Redare / Pauză |
| FN + F8 | Următoarea piesă |
| FN + F12 | Modul de apelare |
| FN + M | Intră în modul de înregistrare a macro-urilor |
| FN + Enter | Acțiune pe ecran |
| FN + Stânga | Ecranul din stânga |
| FN + Dreapta | Ecran dreapta |
| FN + Win | Blocare câștig |
| FN + Win timp de 5 secunde | Modul PS |
| FN + Shift dreapta | Flash Tap |
| FN + F9 | Dezactivare sunet |
| FN + F10 | Reducere volum |
| FN + F11 | Crește volumul |
| FN + P | Pauză |
| FN + 7 (tastatura numerică) | Acasă |
| FN + 1 (tastatura numerică) | Sfârșit |
| FN + 9 (tastatura numerică) | PgUp |
| FN + 3 (tastatura numerică) | PgDn |
| FN + 0 (tastatura numerică) | Inserați |
| Tasta FN + Stream Deck | Cheia Copilot |
ÎNREGISTRARE MACRO / ȘTERGERE NOTIȚE
SCURTĂTURI PENTRU ILUMINAT
| SCURTĂTURĂ | EFECT DE ILUMINARE |
| FN + ` | Iluminarea actuală a profilului HW |
| FN + 1 | Orizont |
| FN + 2 | Acuarelă |
| FN + 3 | Curcubeu în spirală |
| FN + 4 | Valul curcubeului |
| FN + 5 | Tasta de iluminare (culoare aleatorie) |
| FN + 6 | Tip: Lighting Ripple (culoare aleatorie) |
| FN + 7 | Schimbare de culoare (ordine aleatorie a culorilor) |
| FN + 8 | Color Pulse (ordine aleatorie a culorilor) |
| FN + 9 | Val de culori (ordine aleatorie a culorilor) |
| FN + 0 | Culoare statică |
| FN + - | Reducerea vitezei efectului |
| FN + = | Creșterea vitezei efectului |
| FN + [ | Efect de rotire spre stânga |
| FN + ] | Efect de rotire spre dreapta |
RESETARE LA SETĂRILE DIN FABRICĂ
Țineți apăsată tasta ESC timp de două secunde în timp ce dispozitivul este conectat la sursa de alimentare pentru a șterge profilurile din memoria internă și a restabili setările din fabrică.
MOD PLAYSTATION
În modul de compatibilitate, ieșirea este limitată la:
Rata reală de sondare poate diferi de cea setată, din cauza limitărilor interfeței USB a PS.
MODUL BIOS
În modul BIOS, ieșirea este limitată la:
DREPTURI DE AUTOR / INFORMAȚII LEGALE
© 2025-2026 CORSAIR MEMORY, Inc. Toate drepturile rezervate. CORSAIR și logo-ul cu pânzele sunt mărci înregistrate ale CORSAIR în Statele Unite și/sau în alte țări. Toate celelalte mărci comerciale sunt proprietatea deținătorilor respectivi. Produsul poate diferi ușor de cel prezentat în imagini.