LÄR KÄNNA DITT TANGENTBORD
TEKNISKA SPECIFIKATIONER
| ARTIKEL | BESKRIVNING |
| Formfaktor | 96 % |
| Övre lock | Aluminiumplåt |
| LCD-skärm | 1,9 tum, 320 x 170, IPS |
| Nederst | Plast |
| Ljudabsorberande skum | PORON |
| Skumplast | Silikon |
| Handledsstöd | Magnetiskt handstöd med vaddering |
| Färgvariant | Svart |
| Tangentknappar | PBT Double Shot (BR-, SP- och ES-utförandena är i ABS-plast med ytbehandling) |
| Bakgrundsbelysning | Individuellt LED-belyst och programmerbar för varje tangent |
| LED-färg | RGB |
| Nyckelbrytare | CORSAIR MGX Hyperdrive Hall-effekt-tangenter med försmord mekanism |
| Anslutningsmöjligheter | USB 3.0 typ A |
| Matris | Fullständig tangentövergång (NKRO) med 100 % anti-ghosting |
| USB-överföringshastighet | Hyper-polling upp till 8 000 Hz med CORSAIR AXON |
| Profiler | 5 (1 inbyggd, 4 på WEB HUB) |
| Mediekontroll | FN-genvägar / Vridreglage |
| Spelläget | Snabbtangent*1 |
| Ljusstyrka | FN-genvägar / Vridreglage |
| Justerbar höjd | Ja |
| Plug-and-play-drift | Ja |
| Konsolkompatibilitet | Xbox One, Xbox Series X|S, PlayStation 4, 5 |
| Kabel | 1,8 m, avtagbar flätad Typ C-kabel |
| Mått | 388 (L) x 141 (B) x 43 (H) mm |
| Vikt | 1,095 kg |
| Garanti | Två år – Lokala bestämmelser gäller |
AXON:s hyperbearbetningsteknik
CORSAIR AXON erbjuder en kraftfull och responsiv tangentbordsupplevelse med:
INSTÄLLNING AV TANGENTBORDET
Anslut tangentbordet via USB-kabel till en ledig USB 3.0 Type-A-port eller bättre på en kompatibel enhet, till exempel:
| Windows® PC | Apple Mac® |
Microsoft Xbox One* Microsoft Xbox Series X | S* |
Sony PlayStation 4** Sony PlayStation 5** |
ANSLUTA TILL SONY PLAYSTATION
Tangentbordet har även ett särskilt läge för Sony PlayStation 4 och 5 som kan aktiveras med ett kortkommando.
| GENVÄG | FUNKTION | INDIKATION |
| FN+ |
Byt till PlayStation-läge | |
| FN+ |
Återgå till standardläget |
OBS! De tillgängliga funktionerna kan vara begränsade beroende på spelkonsolens stöd och applikationen.
DRIFTLÄGEN
Tangentbordet har två driftslägen:
| FUNKTION | HÅRDVARA MOD | CORSAIR WEB HUB |
| Lagring och profiler | 8 MB för fler profiler | 8 MB för fler profiler |
| Skapa nya profiler | Ej tillämpligt | Ja |
| Skapa ljuseffekter | Ej tillämpligt | Ja |
| Skapa tangenttilldelningar | Ja | Ja |
| Maximalt antal belysningslager | Ej tillämpligt | 5 |
ÖVERSIKT ÖVER HÅRDVARAN
FN-snabbtangenter – Belysningsindikator
När du trycker på FN-tangenten slocknar all belysning tillfälligt, med undantag för de tangenter som har tilldelats sekundära funktioner och makron, där bakgrundsbelysningen förblir tänd.
Färgindikeringen för den profil som för närvarande används har företräde framför belysningen för FN-genvägar.
FUNKTIONEN FÖR SPELLÄGEKNAPPEN (A)
Aktivera tävlingsoptimerade inställningar med knappen ”Spelläget”.
Påminnelse: Aktivera spelläget INNAN du börjar spela för att undvika en sekunds väntetid.
| FUNKTION | ANMÄRKNING | |
| Standardläge (spelläget avstängt) |
Spelläget avstängt:
|
Fabriksinställningar |
| Spelläget är aktiverat |
Spelläget är aktiverat:
|
Kan anpassas i CORSAIR WEB HUB |
INSTÄLLNING AV HÅRDVARUAKTIVERING
Justering av manövrering (tillgänglig på skärmen och i appen)
För bästa möjliga precision rekommenderas ett intervall på 0,3–3,6 mm. Om aktiveringsavståndet ställs in utanför det rekommenderade intervallet kan det leda till högre känslighet och minskad konsekvens i effekten.
MANUELLT LÄGE FÖR KALIBRERING AV OMSTÄLLARE
ELGATO STREAM DECK
När Elgato-programvaran har installerats och startats på din dator ansluts den automatiskt till tangentbordet och startar VSD, vilket aktiverar de fem G-tangenterna och Elgato-tangenterna som är kopplade till tangentbordet, alla med sina motsvarande standardfunktioner.
Om detta inte aktiveras automatiskt kan du välja din enhet från rullgardinsmenyn i det övre vänstra hörnet.
Gå till följande länk för att ladda ner programvaran för att hantera det integrerade Stream Deck: https://www.elgato.com/s/downloads
STANDARDGENVÄGAR
Alla nedanstående funktioner förutsätter att FN-tangenten hålls intryckt och att åtgärden aktiveras när tangenten trycks ned, om inte annat anges.
Standardgenväg för funktioner, med tryckta ikoner.
| GENVÄG | FUNKTION |
| FN + F1 | Scroll Lock |
| FN + F2 | Profil |
| FN + F3 | Minskning ljusstyrka |
| FN + F4 | Öka ljusstyrkan |
| FN + F5 | Avbryt spår |
| FN + F6 | Föregående spår |
| FN + F7 | Spela upp / pausa |
| FN + F8 | Nästa spår |
| FN + F12 | Uppringningsläge |
| FN + M | Gå till makroinspelningsläge |
| FN + Enter | Vad som händer på skärmen |
| FN + vänster | Skärm till vänster |
| FN + Höger | Skärm till höger |
| FN + Win | Vinn-lås |
| Håll ned FN + Win i 5 sekunder. | PS-läge |
| FN + Skift-R | Flash Tap |
| FN + F9 | Ljud av |
| FN + F10 | Sänk volymen |
| FN + F11 | Höj volymen |
| FN + P | Paus |
| FN + 7 (tangentbordets numeriska del) | Hem |
| FN + 1 (tangentbordets numeriska del) | Slut |
| FN + 9 (tangentbordets numeriska del) | PgUp |
| FN + 3 (tangentbordets numeriska del) | PgDn |
| FN + 0 (tangentbordets numeriska del) | Infoga |
| FN + Stream Deck-starttangent | Copilot-nyckel |
Makroinspelning / Rensa anteckningar
SNABBKOMMANDON FÖR BELYSNING
| GENVÄG | BELYSNINGSEFFEKT |
| FN + ` | Aktuell belysning enligt HW-profilen |
| FN + 1 | Horisonten |
| FN + 2 | Akvarell |
| FN + 3 | Spiralregnbåge |
| FN + 4 | Regnbågsvågen |
| FN + 5 | Typ: Belysningsknapp (slumpmässig färg) |
| FN + 6 | Typ: Lighting Ripple (slumpmässig färg) |
| FN + 7 | Färgskiftning (slumpmässig färgordning) |
| FN + 8 | Färgpulser (slumpmässig färgordning) |
| FN + 9 | Färgvåg (slumpmässig färgordning) |
| FN + 0 | Statisk färg |
| FN + - | Minska effektens hastighet |
| FN + = | Öka effekthastigheten |
| FN + [ | Rotera effekten åt vänster |
| [FN + ] | Rotera effekten åt höger |
FABRIKSINSTÄLLNINGAR
Håll ned ESC-tangenten i två sekunder medan enheten är ansluten för att radera profilerna i det inbyggda minnet och återställa fabriksinställningarna.
PLAYSTATION-LÄGE
I kompatibilitetsläge är utgången begränsad till:
Den faktiska avläsningsfrekvensen kan avvika från inställningen på grund av begränsningar i PS USB-gränssnittet.
BIOS-LÄGE
I BIOS-läge är utgången begränsad till:
UPPHOVSRÄTT / JURIDISK INFORMATION
© 2025–2026 CORSAIR MEMORY, Inc. Alla rättigheter förbehållna. CORSAIR och segellogotypen är registrerade varumärken som tillhör CORSAIR i USA och/eller andra länder. Alla övriga varumärken tillhör sina respektive ägare. Produkten kan avvika något från den som visas på bilden.