MP600 PRO LPX 500GB PCIe Gen4 x4 NVMe M.2 SSD - PS5* Compatible
The CORSAIR MP600 PRO LPX PCIe Gen4 x4 NVMe 1.4 M.2 SSD provides high-performance storage expansion optimized for PS5/PS5 PRO, boosting your console’s storage by up to 4TB.
SSD-färg
Unformatted M2SSDs Capacity
SKU: CSSD-F0500GBMP600PLP
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Guides
- Paketets innehåll
PERFEKT FÖR DIN PS5*
MP600 PRO LPX ger dig ett snabbt och enkelt sätt att uppgradera din lagring med en kompakt M.2 2280-formfaktor som passar direkt på din konsol. Dessutom överträffar den alla prestandakrav gällande M.2 för PS5/PS5 PRO*.
UTÖKA DIN SPELSAMLING
Oavsett om du har 4 eller 40 spel i ditt bibliotek kan du utöka lagringskapaciteten på din konsol upp till gigantiska 8 TB.
SPELA SNABBARE
Blixtsnabba hastigheter på upp till 7 100 MB/s i sekventiell läshastighet och 6 800 MB/s i sekventiell skrivhastighet tack vare PCIe Gen4-teknik, så stora spelfiler laddar snabbare och effektivare.
STRYP DEN TERMISKA STRYPNINGEN
En förinstallerad värmespridare i aluminium sprider ut värmen och minskar throttling, så SSD-enheten upprätthåller konstant hög prestanda från första början.
HÅLLER I LÄNGDEN
3D TLC NAND med hög densitet ger dig en perfekt kombination av prestanda och hållbarhet, så att din lagringsenhet kan prestera på topp i många år.
Tech Specs
| Storage Form Factor | M.2 2280 |
|---|---|
| Heatsink Color | BLACK |
| Heatsink | Aluminum |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Storage Humidity | 93% RH (40° C) |
| SSD Package Contents | MP600 PRO LPX Series M.2 SSD with heatsink, QSG |
| SSD Compatibility | M.2 2280 Interface Connector Windows 10, Mac OS X |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Voltage | 3.3V, +/- 5% |
| Vibration | 20 Hz~80 Hz/1.52 mm, 80 Hz~2000 Hz/20G |
| SSD Shock | 1,500 G |
| SSD Operating Temperature | 0°C to +70°C |
| DEVSLP | PS4: <2mW |
|---|---|
| Encryption | AES 256-bit Encryption |
| NAND Technology | 3D TLC |
| SSD Smart Support | Yes |
| MTBF Hours | 1,700,000 hours |
| SSD TBW | 350 |
| SSD Max Sequential Write CDM | Up to 3,700MB/s |
| SSD Max Sequential Read CDM | Up to 7,100MB/s |
| Capacity | 500GB |
| Interface | PCIE* 4 x 4 |
| Weight | 0.1kg |
| Memory Type | PCIe Gen 4.0 x4 |
- Kapacitet: 1 GB är en miljard byte. En viss del av USB-minnets listade kapacitet används för formatering och kan därför inte användas för datalagring. Den faktiska tillgängliga kapaciteten för datalagring är mindre än den kapacitet som anges på produkten.
- Prestanda: Prestandaklassificeringen bygger på interna tester utförda av CORSAIR vid tiden för lanseringen. Prestandan beror på värdplattformen, användning och andra variabler.
- Hållbarhet: Hållbarhetsklassificeringen bygger på klientstandarden JEDEC JESD218. Hållbarhet och status för individuella enheter beror på faktisk användning och kan vara lägre än den angivna hållbarhetsklassificeringen.







