MP600 MICRO 2TB PCIe 4.0 (Gen4) x4 NVMe M.2 2242 SSD
The CORSAIR MP600 MICRO provides great storage performance in a tiny package that’s ideal for thin and light devices as well as handheld gaming PCs, achieving rapid read and write speeds.
Unformatted M2SSDs Capacity
1 TB
2 TB
SKU: CSSD-F2000GBMP600MCR2
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Guides
- Paketets innehåll
Tech Specs
| Storage Form Factor | M.2 2242 |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Storage Humidity | 93% RH (40° C) |
| SSD Package Contents | MP600 MICRO M.2 SSD |
| SSD Compatibility | M.2 2242 Interface Connector Windows 11, Windows 10, Mac OS X |
| Form Factor | M.2 2242 |
| Voltage | 3.3V, +/- 5% |
| Vibration | 20Hz~80Hz/1.52mm, 80Hz~2000Hz/20G |
| SSD Shock | 1,500 G |
| SSD Operating Temperature | 0°C to +65°C |
| DEVSLP | PS4: <3mW |
| NAND Technology | 3D TLC |
|---|---|
| SSD Smart Support | Yes |
| SSD TBW | 1200 |
| SSD Max Sequential Write CDM | up to 6200MB/s |
| SSD Max Sequential Read CDM | up to 7000MB/s |
| Max Random Read QD32 IOMeter | up to 1.M iOPS |
| Max Random Write QD32 IOMeter | up to 1.2M iOPS |
| Interface | PCIE* 4 x 4 |
| Weight | 0.024kg |
| Memory Type | PCIe Gen 4.0 x4 |
- Kapacitet: 1 GB är en miljard byte. En viss del av USB-minnets listade kapacitet används för formatering och kan därför inte användas för datalagring. Den faktiska tillgängliga kapaciteten för datalagring är mindre än den kapacitet som anges på produkten.
- Prestanda: Prestandaklassificeringen bygger på interna tester utförda av CORSAIR vid tiden för lanseringen. Prestandan beror på värdplattformen, användning och andra variabler.
- Hållbarhet: Hållbarhetsklassificeringen bygger på klientstandarden JEDEC JESD218. Hållbarhet och status för individuella enheter beror på faktisk användning och kan vara lägre än den angivna hållbarhetsklassificeringen.





