VIRTUOSO RGB WIRELESS SE High-Fidelity Gaming Headset — Gunmetal (EU)
- Trådlös anslutning med hög upplösning
- Förstklassig mikrofon för exceptionell klarhet
- 7.1-surroundljud placerar dig mitt i stridens hetta
- Trådlös anslutning eller kabelanslutning via 3,5 mm eller USB
- Dynamisk RGB-belysning
Features
iCUE-kompatibel produkt
Programvaran CORSAIR iCUE förvandlar hela ditt system till en enhet och skapar ett helt integrerat ekosystem med intuitiv styrning.LÄS MER
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Accessories | Parts
- Guides
- Paketets innehåll
UNCOMPROMISING SOUND QUALITY
COMFORT IS KING
PREMIUM LIGHTWEIGHT CONSTRUCTION
TRE SÄTT ATT ANSLUTA
VIRTUOSO RGB Wireless kan anslutas till i stort sett vad som helst, oavsett hur du spelar.
Slipstream Wireless
Supersnabb trådlös anslutning med upp till 18 m räckvidd och Intelligent Frequency Shift (IFS) för att ge bästa tänkbara signal.
USB-ANSLUTNING
Hifi-ljud med 24 bitar/96 kHz ger kristallklart ljud med kompatibla inspelningar.
3,5 MM-TRÅDBUNDET
Universalanslutning för att lyssna med ett stort antal enheter, från DAC och mediaspelare till konsoler och mobiltelefoner.
Slipstream Wireless
Supersnabb trådlös anslutning med upp till 18 m räckvidd och Intelligent Frequency Shift (IFS) för att ge bästa tänkbara signal.
USB-ANSLUTNING
Hifi-ljud med 24 bitar/96 kHz ger kristallklart ljud med kompatibla inspelningar.
3,5 MM-TRÅDBUNDET
Universalanslutning för att lyssna med ett stort antal enheter, från DAC och mediaspelare till konsoler och mobiltelefoner.
AVTAGBAR MIKROFONMED OÖVERTRÄFFAT LJUD
VIRTUOSO WIRELESS RGB SE Extended Features
Standard Features
-
Smart Sleep and Wake
An internal accelerometer automatically shuts your headset off when you put it down and powers back up when you put it back on.
-
7.1 Surround Sound
Enable immersive 7.1 surround sound to put you right in the middle of the action.
-
RGB Lighting
Dynamic RGB lighting on each ear cup allows for virtually unlimited color options and customization to match any style.
-
Battery
Game in wireless mode for up to 20 hours at a time thanks to a custom, high-capacity lithium-ion battery, and keep listening while charging in USB mode.
SE Exclusive Features
-
Machined Aluminum Construction
The VIRTUOSO RGB Wireless SE adds full aluminum ear cup plates, an aluminum microphone head and connector, and aluminum accents on the wireless USB transmitter to further refine the headset’s exclusive Gunmetal styling.
-
Micro-Perforation RGB Lighting
The VIRTUOSO RGB Wireless SE uses a unique micro-perforation process to enable dynamic RGB lighting to shine through its aluminum ear cup plates, allowing for subtle lighting that also becomes virtually invisible when turned off for a seamless appearance.
-
9.5mm Broadcast-Grade Detachable Microphone
For even greater performance, a larger, 9.5mm omni-directional high-bandwidth microphone adds improved low-end response, increased sensitivity, and the best vocal clarity of any CORSAIR headset.
-
Storage Pouch Included
Whether you’re enjoying high-fidelity audio at home or on the go, keep your VIRTUOSO RGB Wireless SE in a premium, cross-stitched padded pouch sealed with a magnetic clasp.
DISCORD CERTIFIED
TA BEFÄLET
Tech Specs
| Headphone Model | VIRTUOSO WIRELESS SE |
|---|---|
| Headphone Interface | USB WIRELESS RECEIVER |
| Headphone Battery Life | Up to 20 hours |
| iCUE Software | Yes |
| Headphone Drivers | 50mm |
| Headphone Type | Wireless |
| Impedance | 32 Ohms @ 2.5 kHz |
| Headphone Frequency Response | 20Hz - 40 kHz |
| Headphone Sensitivity | 109dB (+/-3dB) |
| Audio Compatibility | PC, Mac, PS5, PS4 |
| Headphone Wireless Range | Up to 60ft |
| Battery Powered | YES |
| Color | GUNMETAL |
| Audio | 7.1 Surround |
|---|---|
| Lighting | RGB |
| Model | VIRTUOSO WIRELESS SE |
| Detachable Microphone | Yes |
| Cable Length | N/A |
| Surround Sound | Yes |
| Microphone Sensitivity | -42dB (+/-2dB) |
| iCUE Software | Yes |
| Microphone Impedance | 2.2k Ohms |
| Microphone Frequency Response | 100Hz to 10kHz |
| Microphone Type | Omni-directional |
| Weight | 0.38kg |
| Memory Type | USB WIRELESS RECEIVER |







