CORSAIR XENEON 32UHD144游戏显示器
更多考虑因素
K100 RGB Optical-Mechanical Gaming Keyboard — CORSAIR OPX Switch — Black
Features
支持iCUE的产品
CORSAIR iCUE软件可将您的全套设备联系在一起,打造成一个具有直观控制的完全沉浸式生态系统。了解更多信息
- 概览
- 技术规格
- 下载
- 指南
- 包装内容物
Corsair Xeneon 32uhd144
游戏显示器
更大视野
速度
*模拟游戏画面, 便于说明效果。

QUANTUM DOT FAST IPS DISPLAY
Quantum dot technology and a Fast IPS panel provide the XENEON monitor 100% sRGB, 100% Adobe RGB and 98% DCI-P3 color gamut coverage for more vivid, natural colors and astonishing realism.
Size matters
Quantum dot technology filters the LED backlight through millions of differently sized crystals to improve color accuracy and image quality.
QUANTUM DOT FAST IPS DISPLAY
Quantum dot technology and a Fast IPS panel provide the XENEON monitor 100% sRGB, 100% Adobe RGB and 98% DCI-P3 color gamut coverage for more vivid, natural colors and astonishing realism.

Size matters
Quantum dot technology filters the LED backlight through millions of differently sized crystals to improve color accuracy and image quality.
MORE THAN THE SUM OF ITS PARTS
Whether you're watching gorgeous HDR content, doing color-accurate production work, or blasting through fast-paced games, you need a monitor that can keep up. The XENEON packs all the tech you need to be on the cutting-edge of everything you do.

Robust Monitor Settings

Robust Monitor Settings
CONTROLLABLE THROUGHiCUE
If you prefer, utilize the physical 5-way joystick behind the screen.

GET THE FULL PICTURE
The XENEON's ultra-thin bezel minimizes the screen border to maximize your view of the game, making it ideal for a multi-monitor setup.
EASY ERGONOMICS
Quickly and fluidly slide the panel up to your preferred height, with up to 110mm of adjustment. Tilt the screen between -5° and 20° to find your ideal viewing position.
BUILT BETTER
Supported by a durable die-cast aluminum frame that's as sturdy as it is stylish.
CLEAN CABLING
The CORSAIR RapidRoute cable channel includes 4 adjustable snap-in tie downs enabling easy and quick cable management, to keep your desktop free from clutter.
CONNECT
With dual USB-C and HDMI 2.1 ports, a DisplayPort 1.4, and the integrated USB 3.1 hub with charging support provides 2 additional USB Type-A ports and a 3.5mm audio out, so you’ll have plenty of ways to connect your PC and consoles.
Mount
Flexibility to mount to a wall or arm with the industry-standard 100mm x 100mm VESA mount.
EASY ERGONOMICS
Quickly and fluidly slide the panel up to your preferred height, with up to 110mm of adjustment. Tilt the screen between -5° and 20° to find your ideal viewing position.

BUILT BETTER
Supported by a durable die-cast aluminum frame that's as sturdy as it is stylish.

CLEAN CABLING
The CORSAIR RapidRoute cable channel includes 4 adjustable snap-in tie downs enabling easy and quick cable management, to keep your desktop free from clutter.

CONNECT
With dual USB-C and HDMI 2.1 ports, a DisplayPort 1.4, and the integrated USB 3.1 hub with charging support provides 2 additional USB Type-A ports and a 3.5mm audio out, so you’ll have plenty of ways to connect your PC and consoles.

Mount
Flexibility to mount to a wall or arm with the industry-standard 100mm x 100mm VESA mount.


ZERO DEAD PIXEL Guarantee
THREE YEAR WARRANTY
THREE YEAR WARRANTY &
ZERO DEAD PIXEL GUARANTEE
技术规格
| Native Resolution | 3840x2160 (16:9) |
|---|---|
| HDR Certification | VESA DisplayHDR 600 |
| AC Adapter | 150W |
| Display Technology | IPS |
| Flicker Free | Yes |
| VESA Compatibility | 100mm x 100mm |
| Display Inputs | 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, 1x Type-C DP Alt-Mode |
| Display Surface | Non-Glare |
| Viewing Angles | 178° (H) / 178° (V) |
| Display Colors | 1.07B (8-bit RGB + FRC) |
| Static Contrast Ratio | 1000:1 |
| Peak Brightness | 400 nit (SDR) / 600 nit (HDR) |
|---|---|
| Color Gamut | 98% (DCI-P3), 100% (AdobeRGB), 100% (sRGB) |
| Response Time | 1ms MPRT, <12ms GtG |
| Adaptive Sync | AMD FreeSync Premium;NVIDIA G-Sync Compatible;Yes |
| Screen Size | 32” |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Max Resolution | 3840x2160 (16:9) |
| Warranty | 3 Year |
| Adjustable Height | Yes, 110mm Range |
| Weight | 13.06kg |



















