null
K68 Mechanical Gaming Keyboard — Blue LED — CHERRY® MX Blue (KR)
Die mechanische Tastatur CORSAIR K68 besitzt 100 % CHERRY MX Red-Tastenschalter mit dynamischer Hintergrundbeleuchtung, ist staub- und spritzwassergeschützt (bis IP32) und ermöglicht so ein optimales Spielerlebnis mit hoher Leistung.
SKU: CH-9102021-KR2
- Überblick
- Technische Daten
- Downloads
- Hilfe-Anleitungen
- Lieferumfang
Technische Daten
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
|---|---|
| Media and Volume Controls | Yes |
| Keyboard Size | Full Size |
| Wrist Rest Included | Sold seperately |
| Keyboard Report Rate | 1,000Hz |
| On Board Memory | Yes |
| Keyboard Product Family | K68 |
| Keyboard Type Size | K68 |
| Size | Full Size |
| Spill Dust Resistant | Full Size |
| Adjustable Height | Yes |
| Wired Connectivity | USB 2.0 Type-A |
| Keyboard Connectivity | Wired |
| Keyboard Dimensions | 455mm x 170mm x 39mm |
| Keyboard Cable Material | Tangle-free rubber |
|---|---|
| Wrist Rest | Sold seperately |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Media Controls YN | Yes |
| Media Keys | Dedicated Hotkeys |
| Key Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyboard Matrix | 107 Keys |
| Key Switches | CHERRY MX Blue |
| Keyboard Layout | KR |
| Keyboard Backlighting | BLUE |
| Keyboard Warranty | 2 Year |
| Keyboard Compatibility | PC with a USB 2.0 Type-A port|Windows® 10, Windows 8.1, or Windows 7|Internet connection for iCUE software download |
| HID Keyboard Report Rate | 1,000Hz |
| Weight | 1.424kg |