Teclado mecánico para juegos K100 RGB — CHERRY MX Speed — Black (BE)
El incomparable teclado mecánico para juegos CORSAIR K100 RGB combina un impresionante diseño de aluminio, iluminación RGB en cada tecla con la potente tecnología de hiperprocesamiento CORSAIR AXON y los interruptores de teclas CHERRY MX SPEED.
Switch Type
Features
Producto apto para iCUE
El software CORSAIR iCUE convierte todo su equipo en un ecosistema uniforme y completamente inmersivo que podrá controlar de forma intuitiva.MÁS INFORMACIÓN
SKU: CH-912A014-BE
- Descripción general
- Especificaciones técnicas
- Descargas
- Guías
- Contenido del paquete
iCUE CONTROL WHEEL
STAY IN CONTROL
Take command over backlighting, media jogging, and more with a multi-function iCUE control wheel, fully programmable to perform custom actions in games and applications.
BRIGHTNESS
SWITCH APPLICATION
ZOOM
TRACK JOGGING
TRACK SELECT

CUSTOM MODES
BRIGHTNESS
SWITCH APPLICATION
ZOOM
TRACK JOGGING
TRACK SELECT
CUSTOM MODES

SET UP YOUR OWN CUSTOM PROFILES
Store up to 200 onboard profiles with custom macros, settings, and RGB lighting layers.
TECLAS MACRO
CONTROL POR MACROS
Obtenga una ventaja en el juego con seis teclas macro exclusivas, totalmente programables para macros complejas y asignaciones de teclas a través del software CORSAIR iCUE, y programe comandos de transmisión (streaming) especiales mediante el software Elgato Stream Deck.
Especificaciones técnicas
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
|---|---|
| Media and Volume Controls | Yes |
| Keyboard Size | Extended with macro keys |
| Wrist Rest Included | Magnetic detachable, cushioned leatherette |
| Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| On Board Memory | 8MB |
| Onboard Profiles | Up to 200 depending on complexity |
| Addtl Colored Textured Keycaps | FPS and MOBA keycap set |
| Keyboard Product Family | K100 |
| Keyboard Type Size | K100 |
| Size | Extended with macro keys |
| Spill Dust Resistant | Extended with macro keys |
| Adjustable Height | Yes |
| Wired Connectivity | 2 x USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Keyboard Connectivity | Wired |
| Keyboard Dimensions | 470mm x 166mm x 38mm |
| Keyboard Cable Material | Braided |
|---|---|
| Wrist Rest | Magnetic detachable, cushioned leatherette |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Media Controls YN | Yes |
| Media Keys | Dedicated Hotkeys, Volume Roller, iCUE Control Wheel |
| Key Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyboard Matrix | 111 Keys |
| Macro Keys | 6 |
| Key Switches | CHERRY MX SPEED |
| Keyboard Layout | BE |
| Keyboard Backlighting | RGB |
| Keyboard Warranty | 2 Year |
| Keyboard Compatibility | PC or Mac® with two USB 3.0 or 3.1 Type-A ports|Windows® 10|macOS® 10.15 or later|Internet connection for iCUE software download |
| HID Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| Weight | 1.293kg |
| USB Passthrough | USB 2.0 Type-A |







