Teclado mecánico K70 PRO MINI WIRELESS 60% con interruptores CHERRY MX Speed y retroiluminación RGB, negro
Keyboard Color
Color:
Keyboard Layout
Switch Type
Features
Producto apto para iCUE
El software CORSAIR iCUE convierte todo su equipo en un ecosistema uniforme y completamente inmersivo que podrá controlar de forma intuitiva.MÁS INFORMACIÓN
- Descripción general
- Especificaciones técnicas
- Descargas
- Guías
- Contenido del paquete
PERFECT COMBINATION
Meet the K70 PRO MINI WIRELESS – a high-performance 60% RGB gaming keyboard that’s easily customizable with wireless freedom to deliver top-tier gaming experience in any setup.
Hot-Swappable KeySwitches
Ultra-Fast Slipstream Wireless
Low-Latency Bluetooth®
Radiant 360° RGB LightEdge
Multi-Device
Compatible
Personalize Your Play
Effortlessly change up your K70 PRO MINI WIRELESS to make it your own.
HOT-SWAPPABLE KEYSWITCHES
Switch it up with any combination of CHERRY MX or compatible 3-pin keyswitches.
SHOP KEYSWITCH KITS
CUSTOM KEYCAPS
Swap in custom keycaps with a standard bottom row layout for a personalized look.
SHOP KEYCAP KITS
REPLACEABLE ACCENT BAR
Add an eye-catching splash of color to the back of your keyboard.
SHOP ACCENT BARS
SPEED WINS
Experience top-tier gaming performance no matter how you connect thanks to CORSAIR AXON Hyper-Processing Technology and SLIPSTREAM WIRELESS.
Detects, processes, and
transmits keystrokes
up to 8x faster*
8000Hz
8,000Hz hyper-polling for
rapid 0.125ms transmission
2000Hz
2,000Hz hyper-polling for
hyper-fast, sub-1ms transmission
Intelligent Frequency Shift (IFS)
to maintain strong signal
*Based on connection method
CALL THE SHOTS
Especificaciones técnicas
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
|---|---|
| Media and Volume Controls | Yes |
| Keyboard Size | 60% |
| Wrist Rest Included | No |
| Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| On Board Memory | 8MB |
| Onboard Profiles | Up to 50 |
| Keyboard Product Family | K70 |
| Keyboard Type Size | K70 |
| Size | 60% |
| Adjustable Height | Yes |
| Battery Charging | USB to Device |
| Keyboard Battery Type | Rechargeable Lithium-Ion Polymer |
| Keyboard Battery Life | Up to 32 hours with RGB effects or 200 hours with backlighting off |
| Headphone Wireless Range | Up to 33ft (10m) |
| Wireless Connectivity | SLIPSTREAM Sub-1ms Wireless, Bluetooth 4.2 |
| Wired Connectivity | USB 3.0 or 3.1 Type-A |
|---|---|
| Keyboard Connectivity | Wireless, Wired |
| Keyboard Cable Material | Braided |
| Wrist Rest | No |
| WIN Lock | FN Shortcut |
| Media Controls YN | Yes |
| Media Keys | FN Shortcuts |
| Key Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyboard Matrix | 62 Keys |
| Key Switches | CHERRY MX SPEED Silver |
| Keyboard Layout | CH |
| Keyboard Warranty | 2 Year |
| Keyboard Compatibility | PC or Mac® with a USB 3.0 or better Type-A port|Windows® 10, 11|macOS® 10.15 or later|Internet connection for iCUE software download |
| HID Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| Weight | 0.618kg |







