Force Series™ 3 240GB SATA 3 6Gb/s Solid-State Hard Drive
Great for the latest high-performance PCs.There's fast, and then there's fast. Force Series™ 3 SSDs have even quicker read and write times when they're installed in PCs that use the latest SATA 3 6Gb/s interface.
SKU: CSSD-F240GB3-BK
- 概要
- 技術仕様
- ガイド
- 同梱物
技術仕様
| Storage Form Factor | 2.5 inch |
|---|---|
| SSD Package Contents | Force Series 3 solid-state drive3.5" adapter for desktop PCs |
| SSD Compatibility | SATA 6GB/sBackward compatible with SATA II and SATA IMicrosoft® Windows® 7, Vista®, and XP; Macintosh OS X; Linux2.5" or 3.5" hard drive bay |
| Form Factor | 2.5 inch |
| Power Consumption Inactive | 0.5W Max |
| Voltage | 5V ±5% |
| SSD Shock | 1500 G |
| NAND Technology | MLC |
| SSD Smart Support | Yes |
|---|---|
| Power Consumption Active | 2.0W Max |
| SSD Sequential Read Write | Up to 550 MB/s read — 520 MB/s write |
| Capacity | 240 GB |
| IOPS | 85k IOPS (4k aligned) |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Weight | 0.19kg |
| Memory Type | SATA 6Gb/s |
- 容量:1 GB は 10 億バイトです。フラッシュストレージデバイスについて記載されている容量の一部はフォーマットに使用されているため、データストレージには使用できません。実際にデータストレージに使用できる容量は製品に記載されている容量よりも少なくなります。
- パフォーマンス:パフォーマンス評価は、発売時の CORSAIR 社内のテストに基づきます。パフォーマンスは、ホストプラットフォーム、使用状況、その他の変数によって異なります。
- 耐久性:耐久性の評価は、JEDEC JESD218 規格クライアントワークロードに基づきます。個々のドライブの耐久性と健康状態は、実際の使用状況によって異なり、耐久性の評価を下回る場合があります。