VAD ÄR iCUE LINK? Bygg din egen dator på ett nytt sätt tack vare en banbrytande teknik med en enda kabel som automatiskt upptäcker och konfigurerar dina datorfläktar, processorkylare och andra interna komponenter. Minska kabelröran med ett nätverk av smarta, sammankopplade komponenter. iCUE LINK-ekosystemet använder en enda anslutning för alla iCUE LINK-enheter. Varje komponent ansluts direkt till nästa, vilket skapar en kedja av enheter. *iCUE LINK QX RGB-expansionssatser kräver en iCUE LINK System Hub (säljs separat) eller en iCUE LINK-kabel (säljs separat) för att fungera.
BYGG BÄTTRE. BYGG SMARTARE.
DET ENKLA SÄTTET ATT BYGGA EN DATOR PÅ
LÄNKA DINA KOMPONENTER
GÖR SYSTEMET ENHETLIGT

iCUE LINK QX140 RGB 140mm PWM PC Fan Expansion Kit
Add a CORSAIR iCUE LINK QX140 RGB 140mm PWM Fan Expansion Kit to your system for even more lighting with four distinct light zones. Requires an iCUE LINK System Hub and cables (sold separately).
Click to see more iCUE Link products, cables and accessories
Fan Size
Features
iCUE-kompatibel produkt
Programvaran CORSAIR iCUE förvandlar hela ditt system till en enhet och skapar ett helt integrerat ekosystem med intuitiv styrning.LÄS MER
Utmärkelser
SKU: CO-9051003-WW
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Guides
- Paketets innehåll
LJUSÅR FÖRE
STAPLA FLÄKTAR OCH UPPLEV FLEXIBEL ANSLUTNING
Anslut till iCUE LINK System Hub eller kompatibla komponenter.
Exklusivt belysningsläge med Time Warp
Frys dina fläktar i tid med RGB-belysning.
VÄLVT MAGNETISKT LAGER
Exceptionellt låg ljudnivå och näst intill noll friktion.
KÖP KOMPATIBLA NÄTAGGREGAT
SMART OCH SOFISTIKERAD
Lys upp ditt system från alla vinklar och använd exklusiva belysningslägen som det strobpulserande Time Warp. Dra fördel av smarta komponentfunktioner som temperatursensorer och tvåvägskommunikation med iCUE LINK System Hub.
STRÅLANDE BELYSNING FRÅN ALLA VINKLAR
Varje fläkt har 34 RGB LED-lampor som är fördelade på två ljuszoner på varje sida.
TEMPERATURSENSOR I VARJE SMART FLÄKT
En inbyggd temperatursensor och en särskild MCU i varje fläkt ger dig mer avancerade styrningsalternativ över ditt system.
SVALT OCH SKÖNT
Kraftfulla PWM-styrda fläkthastigheter från 480 till 2 000 varv per minut, som förflyttar upp till 82,5 CFM luft med ett statiskt tryck på 3,5 mm-H2O.
ZERO RPM MODE
PWM control lets you precisely set fan speeds so your fans only spin as fast as they need to, resulting in less fan noise overall, while support for Zero RPM means they can stop spinning completely at low loads.
Tech Specs
| Weight | 0.367kg |
|---|---|
| Fan Airflow | 12.1 – 82.5 CFM |
| Fan Model | QX SERIES |
| Flow Type | STATIC PRESSURE |
| LINK Compatibility | RGB |
| Fan Static Pressure | 0.19 – 3.5 mm-H2O |
| Speed | 400 - 2000 RPM |
| Sound Level | 10 - 37 dBA |
|---|---|
| PWM Control | Yes |
| Power Draw | 1.02A |
| Package Quantity | 1 |
| LED Color | RGB |
| Fan Size | 140mm x 25mm |
| Bearing Type | Magnetic Dome |





