iCUE LINK QX140 RGB 140mm PWM PC Fans Starter Kit with iCUE LINK System Hub - White
The CORSAIR iCUE LINK QX140 RGB 140mm PWM Fans Starter Kit contains two fans each with four distinct light loops and an included iCUE LINK System Hub for single cable setup.
Includes
- 2x CORSAIR QX140 RGB Fans
- 1x iCUE LINK System Hub
- 1x iCUE LINK Cable, 600mm
Click to see more iCUE Link products, cables and accessories
Fan Size
Features
iCUE-kompatibel produkt
Programvaran CORSAIR iCUE förvandlar hela ditt system till en enhet och skapar ett helt integrerat ekosystem med intuitiv styrning.LÄS MER
Utmärkelser
SKU: CO-9051008-WW
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Guides
- Paketets innehåll
ZERO RPM MODE
PWM control lets you precisely set fan speeds so your fans only spin as fast as they need to, resulting in less fan noise overall, while support for Zero RPM means they can stop spinning completely at low loads.
Tech Specs
| Weight | 0.839kg |
|---|---|
| Fan Airflow | 12.1 – 82.5 CFM |
| Fan Model | QX SERIES |
| Flow Type | STATIC PRESSURE |
| LINK Compatibility | RGB |
| Fan Static Pressure | 0.19 – 3.5 mm-H2O |
| Speed | 400 - 2000 RPM |
| Sound Level | 10 - 37 dBA |
|---|---|
| PWM Control | Yes |
| Power Draw | 1.02A |
| Package Quantity | 2 |
| LED Color | RGB |
| Fan Size | 140mm x 25mm |
| Bearing Type | Magnetic Dome |







