MP600 PRO 1TB M.2 NVMe PCIe Gen. 4 x4 SSD
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Guides
- Paketets innehåll
EXTREME GEN4 STORAGE PERFORMANCE
A PCIe Gen4 x4 extreme data performance controller delivers up to 7,000 MB/sec sequential read and 6,550 MB/sec sequential write speeds*, for read, write, and response times that leave standard M.2 SSDs in the dust.
* Performance and endurance vary by capacity.
High-speed Gen4 PCIe x4 NVMe M.2 Interface
Leveraging PCIe Gen 4 NVMe 1.4 technology for maximum bandwidth, the MP600 PRO delivers incredible storage performance.
Built-in Aluminum Heatspreader
Helps disperse heat and reduce throttling, so your SSD maintains sustained high performance.
High-density 3D TLC NAND
Combines high-speed performance with up to 1,400 TB written endurance ensures that your drive will last – and perform well - through many years of use.
* Typical usage of 35GB written per day.
M.2 2280 Form Factor
Fits directly into your motherboard with no need for cables.
COMPREHENSIVE FIVE-YEAR WARRANTY
Long-term reliability and industry-leading customer support for peace of mind.
Tech Specs
| Storage Form Factor | M.2 2280 |
|---|---|
| Heatsink Color | BLACK |
| Heatsink | Aluminum |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Storage Humidity | 93% RH (40° C) |
| SSD Package Contents | MP600 PRO Series M.2 SSD with heatsink, QSG |
| SSD Compatibility | M.2 2280 Interface Connector Windows 10, Mac OS X |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Voltage | 3.3V, +/- 5% |
| Vibration | 20 Hz~80 Hz/1.52 mm, 80 Hz~2000 Hz/20G |
| SSD Shock | 1,500 G |
| SSD Operating Temperature | 0°C to +70°C |
| DEVSLP | PS4: <2mW |
| Encryption | AES 256-bit Encryption |
|---|---|
| NAND Technology | 3D TLC |
| SSD Smart Support | Yes |
| MTBF Hours | 1,700,000 hours |
| SSD TBW | 700 |
| SSD Max Sequential Write CDM | Up to 5,500MB/s |
| SSD Max Sequential Read CDM | Up to 7,000MB/s |
| Max Random Read QD32 IOMeter | Up to 360K IOPS |
| Max Random Write QD32 IOMeter | Up to 780K IOPS |
| Capacity | 1TB |
| Interface | PCIE* 4 x 4 |
| Weight | 0.072kg |
| Memory Type | PCIe Gen 4.0 x4 |
- Kapacitet: 1 GB är en miljard byte. En viss del av USB-minnets listade kapacitet används för formatering och kan därför inte användas för datalagring. Den faktiska tillgängliga kapaciteten för datalagring är mindre än den kapacitet som anges på produkten.
- Prestanda: Prestandaklassificeringen bygger på interna tester utförda av CORSAIR vid tiden för lanseringen. Prestandan beror på värdplattformen, användning och andra variabler.
- Hållbarhet: Hållbarhetsklassificeringen bygger på klientstandarden JEDEC JESD218. Hållbarhet och status för individuella enheter beror på faktisk användning och kan vara lägre än den angivna hållbarhetsklassificeringen.



