K70 RGB PRO mekaniskt gamingtangentbord med PBT DOUBLE SHOT PRO-tangenter – CHERRY MX Brown
- Hållbar aluminiumram med RGB-belysning för varje tangent
- 8 x snabbare respons
- Prestanda som du kan känna
- Uppgradera ditt tangentbordsspelande med double shot-tangenter
- Turneringsbrytare för distraktionsfritt spelande
Keyboard Color
Färg:
Keyboard Layout
Switch Type
Features
iCUE-kompatibel produkt
Programvaran CORSAIR iCUE förvandlar hela ditt system till en enhet och skapar ett helt integrerat ekosystem med intuitiv styrning.LÄS MER
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Guides
- Paketets innehåll
Prisbelönta K70
Legenden fortsätter
K70 RGB PRO behåller de klassiska delarna av vårt prisbelönta tangentbord i K70-serien, med en hållbar aluminiumram, de mekaniska tangentbrytarna CHERRY MX och tangentseparat RGB-bakgrundsbelysning, samtidigt som den sätter ny standard för prestanda med AXON-teknik och en turneringsbrytare.
Hållbar aluminiumram
8 x snabbare hantering
PBT Double-shot-tangenter


Hyper-Processing Technology
Powered by AXON
AXON delivers a new level of performance by processing and transmitting your inputs up to 8x faster than conventional gaming keyboards with 8,000Hz hyper-polling, 4,000Hz key scanning, and up to 20 layers of hardware RGB lighting processing while maintaining speed performance.
FlashTap-TEKNIK
När två motsatta rörelsetangenter trycks ner kan du använda FlashTap för att prioritera första, sista eller ingendera inmatningen. Det är lätt att göra undanmanövrar som ”counter-strafing” och ”jiggle peeking” med optimerat SOCD-beteende.*
- Inaktiverat som standard
- Aktivera via genvägar: FN + höger shift
- Standardinställningar när det är på: A + D-tangenter och lägsta prioritet




HÅLLBARA PBT DOUBLE-SHOT PRO-TANGENTER
FUNKTIONSPROFIL
K70 RGB PRO & iCUE
ANPASSNINGSBARA INSTÄLLNINGAR
Tech Specs
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
|---|---|
| Media and Volume Controls | Yes |
| Keyboard Size | Full Size |
| Wrist Rest Included | Yes |
| Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz |
| Keyboard Form Factor | Full Size |
| Keyboard Color | BLACK |
| Switch Type | Mechanical |
| On Board Memory | 8MB |
| Onboard Profiles | Up to 50 |
| Keyboard Product Family | K70 |
| Keyboard Type Size | K70 |
| Size | Full Size |
| Spill Dust Resistant | Full Size |
| Adjustable Height | Yes |
| Wired Connectivity | USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Keyboard Connectivity | Wired |
|---|---|
| Keyboard Dimensions | 444mm x 166mm x 40mm |
| Keyboard Cable Material | Braided |
| Wrist Rest | Yes |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Media Controls YN | Yes |
| Media Keys | Dedicated Hotkeys, Volume Roller |
| Key Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyboard Matrix | 104 Keys |
| Key Switches | CHERRY MX Brown |
| Keyboard Layout | NA |
| Keyboard Backlighting | RGB |
| Keyboard Warranty | 2 Year |
| Keyboard Compatibility | PC, Mac, or XBOX One with USB 3.0 or 3.1 Type-A port|Windows® 10 or macOS® 10.15|Internet connection for iCUE software download |
| HID Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz |
| Weight | 1.13kg |
