VENGEANCE DDR5 SODIMM 16GB (2x8GB) DDR5 4800MT/s (PC5-38400) CL40 1.1V
Upgrade your DDR5 gaming or performance laptop with cutting-edge CORSAIR VENGEANCE SERIES DDR5 SODIMM memory modules. Compatible with a wide range of Intel® and AMD® laptops and small-form-factor PCs, VENGEANCE SODIMM upgrades your existing memory, harnessing the faster frequencies and greater capacities of DDR5.
Features
iCUE-kompatibel produkt
Programvaran CORSAIR iCUE förvandlar hela ditt system till en enhet och skapar ett helt integrerat ekosystem med intuitiv styrning.LÄS MER
Ansvarsfriskrivning gällande testad hastighet för minne
* Kräver överklockning/PC BIOS-justeringar. Maximal hastighet och prestanda beror på systemkomponenter, inklusive moderkort och CPU.
SKU: CMSX16GX5M2A4800C40
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Guides
- Paketets innehåll
WIDE COMPATIBILITY
Compatible with a wide range of popular Intel® and AMD® gaming and performance laptops, small-form-factor PCs, and Intel NUC kits.
Installs in minutes for most laptops and compatible computers*.
Installs in minutes for most laptops and compatible computers*.
TUNED FOR MAX SPEED
Automatically sets to maximum speed on compatible systems for faster load times, multitasking, and more.
No BIOS configuration required to take advantage of higher speed – just install and go.
No BIOS configuration required to take advantage of higher speed – just install and go.
RIGOROUSLY TESTED RELIABILITY
Each module is rigorously screened and thoroughly tested in extreme conditions to ensure superior performance and reliability.
Tech Specs
| Memory Size | 16GB (2 x 8GB) |
|---|---|
| Tested Latency | 40-40-40-77 |
| Tested Speed | 4800 MT/s |
| Tested Voltage | 1.10V |
| SPD Voltage | 1.1V |
| Speed Rating | PC5-38400 (DDR5-4800) |
| SPD Speed | 4800 |
| SPD Latency | 40-40-40-77 |
| Memory Series | VENGEANCE SODIMM DDR5 |
|---|---|
| Package Memory Pin | 262 |
| Weight | 0.039kg |
| Memory Compatibility | 13th Gen Intel Core or Newer |
| Memory Detail Compatibility | 13th Gen Intel Core or Newer |
| Memory Type | DDR5 |







