5000D Tempered Glass Mid-Tower ATX PC Case — Black
The CORSAIR 5000D is a mid-tower ATX case that shows off your PC, and not its cables. Hidden cable management and massive cooling potential make building a clean, cool PC easy, with two included CORSAIR AirGuide fans.
SKU: CC-9011208-WW
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Accessories | Parts
- Guides
- Paketets innehåll
COOLING VERSATILITY
MAXIMUM COOLING POTENTIAL
A spacious interior fits up to 10x 120mm or 4x 140mm cooling fans, along with multiple radiators including up to a 360mm in front or side and a 360mm push/pull in the roof.
THERE'S NO REPLACEMENT FOR DISPLACEMENT
The 5000D isn't your run-of-the-mill, standard mid-tower ATX case. Its brilliantly engineered interior offers incredible expansion potential for liquid cooling.
Extreme Cooling
Maximum Cooling Potential: A spacious interior fits up to 10x 120mm or 4x 140mm cooling fans, along with multiple radiators including up to a 360mm in front and a 360mm push/pull in the roof.
Expansion-friendly, the 5000X RGB has room for extensive air or liquid-cooled configurations.
CORSAIR RapidRoute Cable Management
Quickly and easily route your major cables through a single hidden channel, with a roomy 25mm of space behind the motherboard for all of your cables, easily concealed by a hinged steel door.
VERTICAL GPU MOUNT READY
With included vertical PCIe slots and a screw mount for a CORSAIR PCI-Express 3.0 extension cable (sold separately), you can show off your GPU and keep it secure at the same time.
Tech Specs
| Case Supported | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX (305mm x 277mm) |
|---|---|
| Case Height | 520 |
| Case Length | 520 |
| Case Width | 245 |
| Case Form Factor | MID TOWER |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX (305mm x 277mm) |
| Color | BLACK |
| Case Size | Mid-Tower |
| Radiator Compatibility | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Case Window | Tempered Glass |
| Case Dimensions | 520mm x 245mm x 520mm |
| Compatible Liquid Coolers | H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i |
| Case Warranty | 2 Year |
|---|---|
| Internal 3.5" Drive Bays | 4 |
| Internal 2.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height | 170 |
| Maximum PSU Length | 250 |
| Case Front IO | (1x) USB 3.1 Type C, (2x) USB 3.0, (1x) Audio in/out |
| Maximum GPU Length | 420mm |
| Weight | 15.63kg |
| Case Expansion Slots | 7 vertical + 2 horizontal |
| Case Power Supply | ATX |
| Cable Routing Space | 43mm |







