iCUE 5000X RGB Tempered Glass Mid-Tower ATX PC Smart Case — White
- Four stunning tool-free tempered glass panels
- Easily fits any Nvidia 4000 series or AMD 7000 series GPU up to 400mm
- Smart RGB Lighting Control
- Fits up to 10x 120mm or 4x 140mm cooling fans
SKU: CC-9011213-WW
- Overview
- Tech Specs
- Nedladdningar
- Accessories | Parts
- Guides
- Paketets innehåll
MÅNGSIDIG KYLNING
MAXIMAL KYLNINGSPOTENTIAL
5000X RGB är otroligt flexibel när det gäller kylning. Med upp till tio 120 mm-fläktfästen, tre SP RGB ELITE-fläktar med CORSAIR AirGuide-teknik och tre olika 360 mm kylarplatser är din fantasi det enda som begränsar kylmöjligheterna.
VIKTEN AV FÖRSKJUTNING
5000X RGB är inte vilket mid-tower-ATX-chassi som helst. Det är perfekt utformat på insidan, vilket gör att chassit erbjuder fantastiska expansionsmöjligheter för vätskekylning.
EXTREM KYLNING
Maximum Cooling Potential: A spacious interior fits up to 10x 120mm or 4x 140mm cooling fans, along with multiple radiators including up to a 360mm in front and a 360mm push/pull in the roof.
5000X RGB ger dig stora expansionsmöjligheter med utrymme för omfattande luft- eller vätskekylda konfigurationer.
TA EN TITT PÅ NÅGRA iCUE-PROFILER PÅ 5000X RGB
ANPASSAD FÖR VERTIKAL GPU-MONTERING
Vertikala PCIe-platser och skruvmontering för en CORSAIR PCI-Express 3.0-förlängningskabel (säljs separat) gör att du kan visa upp din GPU och hålla den säker på samma gång.
Tech Specs
| Case Supported | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX (305mm x 277mm) |
|---|---|
| Case Height | 520 |
| Case Length | 520 |
| Case Width | 245 |
| Lighting | RGB |
| Case Form Factor | MID TOWER |
| Motherboard Support | Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX (305mm x 277mm) |
| Color | WHITE |
| Case Size | Mid-Tower |
| Radiator Compatibility | 120mm, 140mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Case Window | Tempered Glass |
| Case Dimensions | 520mm x 245mm x 520mm |
| Compatible Liquid Coolers | H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110i, H115i, H150i |
|---|---|
| Case Warranty | 2 Year |
| Internal 3.5" Drive Bays | 4 |
| Internal 2.5" Drive Bays | 2 |
| Maximum CPU Cooler Height | 170 |
| Maximum PSU Length | 250 |
| Case Front IO | (1x) USB 3.1 Type C, (2x) USB 3.0, (1x) Audio in/out |
| Maximum GPU Length | 420mm |
| Weight | 15.63kg |
| Case Expansion Slots | 7 vertical + 2 horizontal |
| Case Power Supply | ATX |
| Cable Routing Space | 43mm |







