- 概览
- 技术规格
- 下载
- 指南
- 包装内容物
FlashTap技术
按下两个相反的移动键时,您可以使用FlashTap技术优先处理第一个输入、最后一个输入或不考虑任何输入。通过优化的SOCD行为,可轻松实现完美的闪避竞技,如反扫射或抖动窥视。*
- 默认禁用
- 通过快捷方式启用:FN+右移
- 开启时的默认设置:A + D键和最后优先级
了解K70 MAX
技术规格
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
|---|---|
| Media and Volume Controls | Yes |
| Keyboard Size | Full Size |
| Wrist Rest Included | Magnetic detachable, with leatherette cover and memory foam cushion |
| Keyboard Report Rate | Up to 8000Hz |
| On Board Memory | 8MB |
| Onboard Profiles | Up to 50 |
| Keyboard Product Family | K70 |
| Keyboard Type Size | K70 |
| Size | Full Size |
| Adjustable Height | Yes |
| Wired Connectivity | USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Keyboard Connectivity | Wired |
| Keyboard Cable Material | Braided |
|---|---|
| Wrist Rest | Magnetic detachable, with leatherette cover and memory foam cushion |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Media Controls YN | Yes |
| Media Keys | Dedicated Hotkeys, Volume Roller |
| Key Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyboard Matrix | 104 Keys |
| Key Switches | CORSAIR MGX |
| Keyboard Layout | NA (North America) |
| Keyboard Warranty | 2 Year |
| Keyboard Compatibility | PC, Mac, Xbox One, Series X|S, or Playstation 4, 5 with USB 3.0 or 3.1 Type-A port|Windows® 10, 11 or macOS® 10.15|Internet connection for iCUE softwa |
| HID Keyboard Report Rate | Up to 8000Hz |
| Weight | 1.39kg |







