K100 RGB机械游戏键盘 — CHERRY MX Speed — 黑色(BE)
非同凡响的CORSAIR K100 RGB机械游戏键盘结合了出色的铝质设计,为每个按键都配备了RGB灯光,采用了强大的CORSAIR AXON Hyper-Processing技术并配备了CHERRY MX SPEED按键开关。
Switch Type
Features
支持iCUE的产品
CORSAIR iCUE软件可将您的全套设备联系在一起,打造成一个具有直观控制的完全沉浸式生态系统。了解更多信息
SKU: CH-912A014-BE
- 概览
- 技术规格
- 下载
- 指南
- 包装内容物
iCUE CONTROL WHEEL
STAY IN CONTROL
Take command over backlighting, media jogging, and more with a multi-function iCUE control wheel, fully programmable to perform custom actions in games and applications.
BRIGHTNESS
SWITCH APPLICATION
ZOOM
TRACK JOGGING
TRACK SELECT

CUSTOM MODES
BRIGHTNESS
SWITCH APPLICATION
ZOOM
TRACK JOGGING
TRACK SELECT
CUSTOM MODES

SET UP YOUR OWN CUSTOM PROFILES
Store up to 200 onboard profiles with custom macros, settings, and RGB lighting layers.
技术规格
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
|---|---|
| Media and Volume Controls | Yes |
| Keyboard Size | Extended with macro keys |
| Wrist Rest Included | Magnetic detachable, cushioned leatherette |
| Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| On Board Memory | 8MB |
| Onboard Profiles | Up to 200 depending on complexity |
| Addtl Colored Textured Keycaps | FPS and MOBA keycap set |
| Keyboard Product Family | K100 |
| Keyboard Type Size | K100 |
| Size | Extended with macro keys |
| Spill Dust Resistant | Extended with macro keys |
| Adjustable Height | Yes |
| Wired Connectivity | 2 x USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Keyboard Connectivity | Wired |
| Keyboard Dimensions | 470mm x 166mm x 38mm |
| Keyboard Cable Material | Braided |
|---|---|
| Wrist Rest | Magnetic detachable, cushioned leatherette |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Media Controls YN | Yes |
| Media Keys | Dedicated Hotkeys, Volume Roller, iCUE Control Wheel |
| Key Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyboard Matrix | 111 Keys |
| Macro Keys | 6 |
| Key Switches | CHERRY MX SPEED |
| Keyboard Layout | BE |
| Keyboard Backlighting | RGB |
| Keyboard Warranty | 2 Year |
| Keyboard Compatibility | PC or Mac® with two USB 3.0 or 3.1 Type-A ports|Windows® 10|macOS® 10.15 or later|Internet connection for iCUE software download |
| HID Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz with AXON |
| Weight | 1.293kg |
| USB Passthrough | USB 2.0 Type-A |







