K100 RGB光学机械游戏键盘 — CORSAIR OPX Switch — 黑色
非同凡响的CORSAIR K100 RGB光学机械游戏键盘结合了出色的铝质设计,为每个按键都配备了RGB灯光,采用了强大的CORSAIR AXON Hyper-Processing技术并配备了CORSAIR OPX RGB按键开关。
Switch Type
Features
支持iCUE的产品
CORSAIR iCUE软件可将您的全套设备联系在一起,打造成一个具有直观控制的完全沉浸式生态系统。了解更多信息
SKU: CH-912A01A-NA
- 概览
- 技术规格
- 下载
- 指南
- 包装内容物
技术规格
| Keyboard CUE Software | Supported in iCUE |
|---|---|
| Media and Volume Controls | Yes |
| Keyboard Size | Extended with macro keys |
| Wrist Rest Included | Yes |
| Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz |
| Keyboard Form Factor | Extended With Macro Keys |
| Keyboard Color | BLACK |
| Switch Type | Optical |
| On Board Memory | 8MB |
| Onboard Profiles | Up to 200 depending on complexity |
| Addtl Colored Textured Keycaps | FPS and MOBA keycap set |
| Keyboard Product Family | K100 |
| Keyboard Type Size | K100 |
| Size | Extended with macro keys |
| Spill Dust Resistant | Extended with macro keys |
| Adjustable Height | Yes |
| Wired Connectivity | 2 x USB 3.0 or 3.1 Type-A |
| Keyboard Connectivity | Wired |
| Keyboard Dimensions | 470mm x 166mm x 38mm |
|---|---|
| Keyboard Cable Material | Braided |
| Wrist Rest | Yes |
| WIN Lock | Dedicated Hotkey |
| Media Controls YN | Yes |
| Media Keys | Dedicated Hotkeys, Volume Roller, iCUE Control Wheel |
| Key Rollover | Full Key (NKRO) with 100% Anti-Ghosting |
| Keyboard Matrix | 110 Keys |
| Macro Keys | 6 |
| Key Switches | CORSAIR OPX Optical-Mechanical |
| Keyboard Layout | NA |
| Keyboard Backlighting | RGB |
| Keyboard Warranty | 2 Year |
| Keyboard Compatibility | PC or Mac® with two USB 3.0 or 3.1 Type-A ports|Windows® 10|macOS® 10.15 or later|Internet connection for iCUE software download |
| HID Keyboard Report Rate | Up to 8,000Hz |
| Weight | 1.293kg |
| USB Passthrough | USB 2.0 Type-A |







